Nová edukačná cesta

Spolufinancovaný fondom: EURÓPSKY SOCIÁLNY  FOND

Prioritná os: REFORMA SYSTÉMU VZDELÁVANIA A ODBORNEJ PRÍPRAVY

Opatrenie: PREMENA TRADIČNEJ  ŠKOLY  NA  MODERNÚ

Škola sa priebežne zapája do projektov na získanie finančných prostriedkov. Doposiaľ boli úspešné:

„Elektronizácia a  revitalizácia školských knižníc“ – zrekonštruovaná knižnica, zakúpené počítačové vybavenie, kancelársky nábytok, internetové pripojenie, obnovenie knižného fondu, výučbové CD a DVD nosiče. -hodnota 110 tis. Sk, 3 651,33 €.

Projekt  „Toogheter“ z nadácie SOCIA –ING  „Šanca pre deti“- zakúpené kompenzačné pomôcky pre  integrovaných žiakov (telesne a zrakovo postihnutých).-hodnota 25 tis. Sk, 829,84€.

T- mobile „Bez bariér“  – zakúpený notebook- kompenzačná pomôcka pre žiačku, ktorá je oslobodená od  dochádzania na vyučovanie. - hodnota 18 tis. Sk, 597,49€.

„E- vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia“ - BKB –búranie komunikačných bariér a podpora čitateľskej gramotnosti –hodnota 218 tis. Sk , 726,27€.  Z projektu sa vytvorili interaktívne učebne.

Projekt MŠ SR –štrukturálne fondy EÚ - „Nová edukačná cesta“ - hodnota 3. 336 tis. Sk, 110 734,91 €. Projektom sa bude overovať ŠkVP, posilní sa materiálne vybavenie IKT pomôckami.

Ďalší  projekt, ktorý škola vypracovala má dlhodobý charakter :

4.1 „Eliminácia fluktuácie a predčasného odchodu zo vzdelávacieho procesu žiakov ZŠ zo sociálne málo podnetného prostredia vzdelávacími a záujmovými činnosťami“- hodnota 783 tis. Sk, 25 990,83 €. V banke projektov.

NOVÁ EDUKAČNÁ CESTA

Prijatím Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní začala reforma vzdelávania v základných a stredných školách v Slovenskej republike. Cieľom reformy je premena tradičnej školy na modernú, ktorá poskytuje poznatky, vedomosti a zručnosti na úrovni zodpovedajúcej dobe, v ktorej žijeme. Rozvoj vedy a techniky veľmi rýchlo napreduje a s ním aj vznik nových informačno-komunikačných technológií. Ak škola má naučiť žiaka používať tieto prostriedky komunikácie, sama ich musí vlastniť a pedagóg musí vedieť žiakovi sprostredkovať zručnosti ich používania.

Jednou z možnosti ako vylepšiť materiálno-technické podmienky edukácie v základnej škole je získavanie finančných prostriedkov zo Štrukturálnych fondov EÚ.

Základná škola v Kluknave podala v prvom kole výzvy Agentúry MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ v júli 2008.

Projekt – žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP) pod názvom „NOVÁ EDUKAČNÁ CESTA„. Projekt bol výberovou komisiou schválený v septembri 2008. Ide o Projekt v rámci Operačného programu: Vzdelávanie, spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom (ESF), Prioritná os : 1 Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy, Opatrenie : 1. 1 Premena tradičnej školy na modernú.

Dňa 28. 01. 2009 bola podpísaná Zmluva o poskytnutí NFP (nenávratného finančného príspevku) medzi poskytovateľom: Ministerstvom školstva SR v zastúpení Agentúrou MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ a prijímateľom Základnou školou Kluknava. Realizácia projektu začala 01. 03. 2009 a potrvá 20 mesiacov do 31. 10. 2010.

Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú sumu 109.123,48 € (3.287.454,00 Sk).

Z celkových oprávnených výdavkov 95% poskytne Prijímateľovi Poskytovateľ, 5% poskytne na spolufinancovanie zriaďovateľ základnej školy, t.j. obec Kluknava.

Čo je obsahom projektu ?

Cieľovou skupinou sú pedagogickí zamestnanci a žiaci základnej školy. Projekt zahŕňa celkom sedem aktivít: aktivita 1 – Návrh nového školského vzdelávacieho programu. (Definovanie základného školského programového dokumentu od ktorého  sa budú odvíjať ďalšie aktivity projektu),

(Vypracovanie detailnej pedagogickej dokumentácie nového ŠkVP pre Rozpracovanie návrhu školského vzdelávacieho programu do pedagogickej dokumentácie aktivita 2 – 1. a 2. stupeň základnej školy), aktivita 3 – Overenie školského vzdelávacieho programu v 1.ročníku ZŠ, (Overenie školského vzdelávacieho programu podľa novej pedagogickej dokumentácie), aktivita 4 – Overenie školského vzdelávacieho programu v 5.ročníku ZŠ,  (Vo vzdelávacom procese žiakov 5. ročníka implementácia nového ŠkVP s cieľom odstrániť prípadné nedostatky), aktivita 5 – Vypracovanie inovovaného školského vzdelávacieho programu, (Vypracovanie definitívnej verzie nového ŠkVP po overení v 1. a 5. ročníku v školskom roku 2009/2010 a jeho vydanie vo forme internej publikácie), aktivita 6 – Zvýšenie kľúčových kompetencií učiteľov základnej školy v anglickom jazyku (aby všetci učitelia školy získali potrebné zručnosti z anglického jazyka, ktorý je v EÚ najviac používaný a v ktorom sú vybavené všetky IKT technológie a väčšina softvérov), aktivita 7 – Zvýšenie kľúčových kompetencií učiteľov školy v oblasti IKT (aby všetci učitelia ovládali IKT do takej miery, aby prostredníctvom nových technológií boli schopní viesť vzdelávací proces).

Vzdelávanie učiteľov v anglickom jazyku

Dňa 16. 10. 2009 začala realizácia aktivity č. 2.1. Zvýšenie kľúčových kompetencií učiteľov v jazyku anglickom.

Učitelia boli rozdelení do troch skupín  podľa  stupňa znalosti anglického jazyka: 2 skupiny frekventantov základnej úrovne anglického jazyka, 1 skupina frekventantov úrovne 2. stupňa.

Kurz vyučujú 2 externí  lektori – jeden obidve skupiny frekventantov základnej úrovne, druhý skupinu frekventantov úrovne 2. stupňa. Celkom navštevuje kurz 19 pedagogických zamestnancov. Kurz  potrvá do konca januára a frekventanti  získajú osvedčenie o jeho absolvovaní.

Okrem realizácie aktivít projektu škola získa materiálno-technické vybavenie: 12 stolových počítačov pre počítačovú učebňu, 8 notebookov pre pedagógov, vybavenie ďalších 2 učební interaktívnou tabuľou s príslušenstvom, 2 digitálne fotoaparáty, videokameru a ďalšie učebné pomôcky pre jednotlivé predmety.

Realizácia projektu kladie zvýšené nároky na pedagógov i žiakov školy, ale veríme, že výsledkom bude vyššia úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu.