Európsky deň jazykov

Európsky deň jazykov sa každoročne oslavuje 26. septembra. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.

Pri tejto príležitosti sa v Európe konajú rôzne podujatia: aktivity pre deti, televízne a rozhlasové programy, jazykové vyučovanie a konferencie.

Naša škola tento deň oslávila vytvorením spoločného projektu s eTwinning partnerskou školou Rudki v Poľsku. Projektu sa zúčastnili žiaci 7. A triedy spolu s pani učiteľkou Kolářovou. Hlavným cieľom projektu bolo oboznámiť širšiu verejnosť s EDJ. Žiaci museli nájsť recept na tradičné koláčiky šťastia v angličtine a preložiť ho do materinského jazyka, pripraviť odkazy šťastia v jazykoch, ktoré sa vyučujú na našej škole – anglický, nemecký a ruský a preložiť ich do slovenčiny. Odkazy žiaci vkladali do napečených koláčikov, ktoré upiekli s pomocou zlatých rúk mamičiek. 26. septembra prišli siedmaci do školy na bicykloch, vložili koláčiky do košíka a počas 6. a 7. hodiny spolu s pani učiteľkou nasadli na bicykle a ponúkali koláče okoloidúcim ľuďom v našej obci, ktorých zároveň oboznámili s EDJ. Počasie nám prialo, slniečko svietilo a usmiate a spokojné tváre okoloidúcich ľudí nám boli tou najväčšou odmenou. Výstupom celého projektu je vzájomná spolupráca žiakov našej a partnerskej školy, spoločný twinspace priestor, v ktorom zdieľame nápady, fotky, videá, padlety, prezentácie a rôzne iné aktivity.

Ďakujem všetkým žiakom a ich rodičom, ktorí sa projektu zúčastnili, i tým, ktorí nám držali palce. Ďakujem učiteľkám ruského a nemeckého jazyka Ing. Erike Nalevankovej a Mgr. Erike Salugovej, že žiakom s prípravou odkazov šťastia s radosťou pomáhali. Ďakujem našej partnerskej škole, aj vedeniu našej školy vďaka ktorým sa projekt mohol uskutočniť. Ďakujem všetkým priateľom a známym, ktorí nám poslali svoj hlas na stránke EDL: http://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/14918/language/en-GB/Default.aspx

Hlasovať je možné do konca októbra, tak smelo do toho. Na stránke nájdete modré slovíčko Vote (hlasovať). Na to kliknete a tým nás podporíte.

A ďakujem všetkým Kluknavčanom, ktorí nás podporili svojou aktívnou účasťou a presvedčili nás o tom, že si spolu nažívajú ako jedna veľká rodina.

Zapísala: PaedDr. Stanislava Kolářová, učiteľka

etw_certificate_150978_en.pdf