Dňa 15. januára 2025 sme si so žiakmi V. A a VI. A triedy zamierili vlakom do Košíc za kultúrou. Tešili sme sa na predstavenie s názvom Snehová kráľovná v podaní Pieskového divadla z Poľska, ktoré sa odohrávalo v Kine Úsmev v Košiciach.
Išlo o netradičné divadlo, ktorého predstavenia sú kombináciou hudby, tieňov a obrazov vytváraných z piesku priamo pred našimi očami. Umelci, ktorých je na celom svete 250, prišli za nami z Poľska a Nemecka, aby nám predviedli svoj talent. My im ďakujeme za nádherný umelecký a estetický zážitok aj za možnosť stať sa na chvíľu umelcom – možnosť vyskúšať si samotné maľovanie pieskom.
Žiakov na výlete sprevádzali PaedDr. Monika Čechová a Mgr. Anna Kaprálová.
Zapísala: PaedDr. Monika Čechová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Pieskové divadlo.
Mesiac december bol bohatý na aktivity spojené s výberom stredných škôl pre končiacich žiakov našej ZŠ. Dôraz kladieme najmä na to, aby mali školáci dostatočné informácie o možnostiach štúdia v stredných školách Košického i Prešovského samosprávneho kraja. Spolu so žiakmi sme absolvovali dva veľtrhy stredných škôl v Košiciach a Prešove a dva Dni otvorených dverí v Richnave a Krompachoch.
Dňa 4. decembra 2024 sme sa so žiakmi VIII. A a IX. A triedy zúčastnili najväčšieho veľtrhu vzdelávania na východnom Slovensku PRO EDUCO 2024, ktorý sa konal v Kasárňach Kulturpark v Košiciach. Prezentovali sa na ňom stredné školy, vysoké školy zo Slovenska aj z Česka, jazykové školy i autoškoly. Veľtrh bol pripravený vo forme stánkov jednotlivých škôl, pri ktorých sa účastníci zastavovali a získavali potrebné informácie, či dostali rôzne propagačné letáky a darčekové predmety.
V podobnom duchu sa nieslo aj podujatie s názvom Kam po ZŠ?, ktoré sa konalo 10. decembra 2024 v Prešove v priestoroch telocvične Spojenej školy na ulici Ľ. Podjavorinskej. Prezentácia zahŕňala informácie o prešovských stredných školách i o možnostiach duálneho vzdelávania počas štúdia v SŠ. V Prešove sa tiež prezentovali rôzne firmy za účelom oslovenia budúcich študentov a neskôr možno aj ich zamestnancov.
Dňa 13. decembra 2024 nás elokované pracovisko Richnava patriace pod SSŠ EDURAM, Krompachy pozvalo na Deň otvorených dverí. Žiaci z tried VIII. B a VIII. C si tak mohli pozrieť priestory školy, dozvedieť sa zaujímavosti o štúdiu v dvojročných odboroch praktické práce a stavebná výroba, tiež si pozrieť videoprezentácie z odborného výcviku. Zároveň si mohli žiaci vyskúšať praktické aktivity, napríklad dievčatá pečenie perníkov a chlapci preklad tehál pri murovaní.
Dňa 18. decembra 2024 sa vybraní žiaci z IX. A triedy zúčastnili Dňa otvorených dverí SSŠ EDURAM v Krompachoch. Žiaci si mohli pozrieť učebne teoretickej i praktickej prípravy, ochutnali výborné jedlo a dozvedeli sa hodnotné informácie o štúdiu na menovanej strednej škole. SSŠ EDURAM sa aj touto cestou chceme poďakovať za pozvanie a spoluprácu!
Naša škola je otvorená aj forme prezentácii SŠ, keď výchovný poradca alebo zástupca SŠ príde s informáciami priamo za nami. Túto formu využila SOŠ technická, Kukučínova 23, z Košíc. Pán učiteľ nám formou prednášky prezentoval možnosti štúdia a praxe na ich škole.
Výchovná poradkyňa vo svojej činnosti využíva aj komunikáciu v Edupage, prostredníctvom ktorej pravidelne žiakom aj rodičom poskytuje aktuálne informácie o DOD jednotlivých stredných škôl, ktorých sa môžu zúčastniť osobne a individuálne.
Termín podania prihlášky na štúdium na SŠ je zmenený na 20. február 2025.
Zapísala: Mgr. Anna Kaprálová, výchovná poradkyňa
Do fotogalérie bol pridaný nový album Z decembrových aktivít výchovnej poradkyne.
Milí rodičia. Riaditeľstvo Základnej školy, Kluknava 43, oznamuje, že na piatok 20.12. 2024 udeľuje žiakom riaditeľské voľno, zo zdravotných dôvodov. Zároveň Vám všetkým prajeme požehnané sviatky a šťastný krok do nového roka. Vidíme sa 8. 1. 2025.
RNDr. Jela Zimmermannová, MBA, riaditeľka školy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočná besiedka žiakov.
Dňa 13. decembra 2024 sa v Margecanoch konalo Obvodové postupové kolo mládeže okresu Gelnica v streľbe zo vzduchovej pušky Slávia 631.
V piatok na Luciu sme sa po roku opäť navštívili margeciansku telocvičňu základnej školy z dôvodu obvodnej streleckej súťaže. Z celého okresu Gelnica sa tu stretli žiaci len z troch základných škôl - okrem nás a samozrejme Margecian, tento rok sa pridali aj Jaklovce. Družstvo starších žiakov získalo 3. miesto a súťažilo v zložení Filip Ferenc, Pavol Kurilla a Matej Kožár. V súťaži jednotlivcoch sa z našej trojice najviac darilo Filipovi Ferencovi, ktorý získal krásnu striebornú medailu. Súťaž starších žiačok bola vyrovnanejšia a dievčatá strieľali lepšie ako chlapci. V tejto kategórii nás zastupovali dve strelkyne. Noemi Ringošová so ziskom 231 bodov získala podobne ako Filip krásne druhé miesto, Nine Lenártovej výborný zisk 203 bodov nestačil na medailu a skončila na nepopulárnom 4. mieste. Všetkým strelcom úprimne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy. Žiakov na súťaž pripravil Ing. Peter Cenký.
Zapísal: Ing. Peter Cenký, zástupca riaditeľky školy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Obvodové postupové kolo mládeže okresu Gelnica v streľbe zo vzduchovej pušky .
Dňa 13. decembra 2024 naši prváci privítali kamarátov z MŠ v Kluknave.
Privítali sme ich v našej triede. Naši prváci im predviedli, čo sa už od septembra naučili. Svojim kamarátom zarecitovali básničky o abecede, o písmenkách.... Prváci pre škôlkarov prichystali aj malé pohostenie. Deti sa spolu zahrali, každý si vytvoril vianočnú ozdobu na stromček, nakreslili si pekné obrázky a odovzdali si darčeky. Návšteva nás všetkých veľmi potešila. Predškoláci získali predstavu o tom, kam odišli ich kamaráti, čo tam robia a ako sa v tej škole majú.
Škôlkari aj školáci sa tešili z príjemne stráveného dopoludnia.
Zapísala: Mgr. Mária Čechová, triedna učiteľka I. A
Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva detí z Materskej školy v Kluknave.
Bláznivá komédia Zbabraná hra H. Lewisa, J. Sayera a H. Shieldsa v réžii Michala Náhlika nás dňa 9. decembra 2024 pobavila v predvianočnom čase. Dokonca pôvodný názov tejto divadelnej hry je Murder before Christmas – Vražda pred Vianocami. O úspešnosti hry svedčia mnohé ocenenia, ktoré táto hra získala. Na dopoludňajšie predstavenie žiakov VII. A, VIII. A a IX. A triedy doprevádzal pán zástupca Ing. P. Cenký a triedna IX. A triedy Mgr. M. Ferencová.
Predstavenie sa žiakom vo vypredanej Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského veľmi páčilo:
Žiaci VII.A triedy: „Herci hrali v predstavení, že sa im nedarí nacvičiť vystúpenie. Vznikali tým humorné situácie a myslíme si, že to bolo zatiaľ najlepšie predstavenie, ktorého sme sa zúčastnili.“
Žiaci VIII.A triedy: „Išlo o detektívku, v ktorej hľadali vraha. Bolo to síce dlhé predstavenie, ale zaujímavé, plné očakávania, ako sa bude hra ďalej vyvíjať.“
Žiaci IX.A triedy: „ Bolo to veľmi zaujímavé, páčilo sa nám to. Ocitli sme sa na Havershamskom panstve, kde sa stala vražda. Herci – študenti divadelného krúžku sa snažili zahrať klasickú detektívku, no nič im nešlo podľa plánu. To prinášalo množstvo humorných situácií (zabúdanie textov, prehnané emócie, padanie kulís ...)Herci prešovského divadla hrali tak, ako keby sa to len učili a stále niečo pri tom zbabrali. Tým pádom podali veľmi dobré výkony. Odporúčame si to pozrieť všetkým.“
Zapísala: Mgr. Magdaléna Ferencová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Divadelné prestavenie Zbabraná hra v DJZ v Prešove.
Mikuláš z Myry alebo svätý Mikuláš pochádzal z máloázijského gréckeho mesta Patara. Narodil sa do bohatej kresťanskej rodiny. V mladosti údajne na lodi zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Následne ho aj za tento dobrý skutok vybrali za biskupa. Ako biskup pomáhal kresťanom. Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér v jednom meste. Keďže ich otec prišiel o všetky peniaze, dievčatá nemali peniaze na veno. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala...
Aj dnes je svätý Mikuláš symbolom obdarúvania sa, najmä najmenších, hlavne sladkosťami.
Aj tento rok nemohol chýbať Mikuláš aj v našej škole. Presne v tento deň, 6. decembra, Mikuláš prešiel všetky triedy a potešil nielen najmenších, ale aj starších žiakov. Odmenou pre žiakov bol darček - čižmička s prekvapením. Pomoc mu robil milý anjelik a slušní čerti. Deti potešili Mikuláša krásnymi básničkami, modlitbami a piesňami. Mikulášsky balíček – čižmičku pripravila Rada rodičov, za čo im patrí veľká vďaka. Zároveň veľké ďakujem patrí aj našim deviatakom, ktorí sa spolupodieľali na organizácii tohto dňa.
Zapísala: Mgr. Magdaléna Ferencová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Mikuláš.
,,Kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť.“ Tento citát známeho nemeckého spisovateľa, filantropa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru T. Manna vyvoláva potrebu aktívneho prehlbovania si vedomosti z našej histórie. Bez tejto potreby by sme oveľa ťažšie pochopili jednotlivé etapové historické súvislosti našich predkov i udalosti obdobia, v ktorom žijeme. Tento citát je zároveň aj impulzom pre mnohých našich žiakov, ktorí majú možnosť si svoje nadobudnuté vedomosti z histórie overiť v Dejepisnej olympiáde, ktorá na našej škole patrí medzi významné súťaže a naši žiaci v nej každoročne dosahujú popredné miesta. Jej školské kolo sa uskutočnilo dňa 3. decembra 2024 a pre aktívnych žiakov jednotlivých ročníkov 2. stupňa ho pripravila a zorganizovala tradične p. učiteľka PhDr. Erika Bačová.
Je to už 17. rokov, počas ktorých sa naši žiaci aktívne zapájajú do tejto vedomostnej súťaže. Dôkazom toho je aj ich každoročná početná účasť. Treba však podotknúť, že Dejepisná olympiáda patrí k najnáročnejším predmetovým olympiádam. Školského kola sa zúčastnilo 15 žiakov. Súťažiaci boli rozdelení podľa ročníkov do 4 kategórií : kategória F- žiaci 6. ročníka, kategória E- žiaci 7. ročníka, kategória D- žiaci 8. ročníka, kategória C- žiaci 9. ročníka. Školské kolo prebiehalo formou vypracovania didaktického testu, ktorý obsahoval úlohy z monotematického celku, príslušného učiva pre dané ročníky a úlohy týkajúce sa všeobecného prehľadu. Celý test mal hodnotu 100 bodov. Úspešnými riešiteľmi boli súťažiaci, ktorí dosiahli minimálne 60% (60 bodov) z maximálneho možného počtu bodov. Do okresného kola postupujú prví dvaja úspešní riešitelia z každej súťažnej kategórie.
Umiestnenie:
Kategória F (6. ročník)
1. miesto- Filip Papcun, 2. miesto- Veronika Bogačevičová, 3. miesto- Kristína Čarnoká
Kategória E (7. ročník)
1. miesto- Nina Uličná, 2. miesto- Natália Hoppejová, 3. miesto- Liliana Brutovská
Kategória D (8. ročník)
1. miesto- Markus Demeter, 2. miesto- Noemi Ringošová, 3. miesto- Samuel Cakl
Kategória C (9. ročník)
1. miesto- Alexandra Lisá, 2. miesto- Matej Kožár
V školskom roku 2024/2025 sa slovenská komisia Dejepisnej olympiády rozhodla určiť v rámci monotematickej časti úlohy týkajúce sa témy Olympiády a úcty olympizmu- história olympijských hier, míľniky slovenského a svetového športu, olympijské symboly ceremoniály, hodnoty a princípy. Súčasťou okresného kola DO budú aj úlohy prislúchajúce danému ročníku a regionálne dejiny. Napriek veľkej náročnosti a rozsiahlosti danej nosnej témy a jej odporúčanej literatúry pevne verím, že naši ,,mladí olympionici“ budú aj vďaka našim spoločným popoludňajším stretnutiam, usilovnosti, zodpovednosti a cieľavedomosti opäť úspešní. Okresné kolo sa uskutoční na pôde Gymnázia v Gelnici dňa 10. februára 2025 (pondelok).
Touto cestou vyjadrujem svoje osobné poďakovanie všetkým zúčastneným žiakom za ich ochotu, vynaloženú snahu, usilovnosť a overenie si svojich vedomostí v školskom kole 17. ročníka Dejepisnej olympiády. Zároveň sa teším na našu ďalšiu spoluprácu. Postupujúcim súťažiacim- F. Papcunovi (6. ročník) N. Uličnej, N. Hoppejovej (7. ročník), M. Demeterovi, N. Ringošovej (8. ročník) srdečne blahoželáme a držíme palce na okresnom kole!
Zapísala: PhDr. Erika Bačová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Dejepisná olympiáda - školské kolo.
V mesiaci november si celá naša spoločnosť pripomenula 35. výročie jednej z najvýznamnejších novodobých historických udalostí v našej krajine- pád komunistického režimu alebo poetickejšie – Nežnú revolúciu. Odhodlanie, nadšenie, davy ľudí v uliciach, veľké nádeje do budúcnosti, no najmä túžba po zmene spoločenských pomerov. To boli posolstvá novembrových udalostí roku 1989. Toto významné výročie a jeho odkaz sme si na našej škole pripomenuli aj tento rok.
Pri tejto príležitosti pani učiteľka PhDr. Erika Bačová pripravila pre našich žiakov tematickú výstavu zameranú na toto významné obdobie v našich dejinách. V úvode pani učiteľka žiakom vysvetlila, že pred novembrom 1989 sa tento dátum spája s ,,Medzinárodným dňom študentstva,“ ktorého história siaha až do 2. svetovej vojny, kedy v nočných hodinách 16. a 17. novembra 1939 uskutočnili nacisti razie na vysokoškolských internátoch v Prahe, Brne a Olomouci. Výsledkom bolo uzatvorenie vysokých škôl a 1200 študentov odviezli do koncentračných táborov. Tieto tragické udalosti si študenti vysokých škôl v Prahe a Bratislave pripomenuli práve 17. novembra 1989, kedy pri príležitosti ich 50. výročia zorganizovali veľkú demonštráciu, ktorá vyústila do pádu komunistickej strany a následných demokratických zmien v spoločnosti. Zároveň p. učiteľka žiakom priblížila spoločenskú situáciu v ostatných krajinách tzv. východného bloku, samotný priebeh ,,boja za slobodu“ až po demokratizáciu spoločnosti. Taktiež žiaci spoznali významné osobnosti politického i spoločenského života, ktoré sa aktívne podieľali na zmenách v našej krajine. V ďalšej časti mali žiaci možnosť vidieť pestrú škálu rôznych ,,pomocníkov“ vtedajšej domácnosti- elektrospotrebiče, rádioprijímače, písacie stroje, gramofóny, vinylové platne, žehličky, svietniky, hračky, kazety, obľúbené a dostupné značky potravín a kozmetiky, vyznamenania, rôzne publikácie, dobovú tlač, módny štýl a doplnky. Zároveň si žiaci vyskúšali detské hry, ktorými kedysi ich rovesníci aktívne trávili svoj voľný čas.
V rámci diskusie žiaci prejavili patričný záujem o toto obdobie, aj keď ho osobne na ,,vlastnej koži“ nezažili. Zaujímali sa predovšetkým o celospoločenskú situáciu tohto významného obdobia, ako to bolo s dostupnosťou potravín, porovnávali dnešné moderné technológie s predošlými, spôsob obliekania a celkový životný štýl vtedajšej mládeže.
17. november je bezpochybne jeden z najvýznamnejších dní našej spoločnosti- štátny sviatok, Medzinárodný deň študentstva, začiatok Nežnej revolúcie a boja za slobodu a demokraciu. Pripomenutie si jeho 35. výročia formou výstavy, dobových fotografií a publikácií, diskusie žiakov jednotlivých ročníkov boli vhodným edukačným nástrojom pre žiakov II. stupňa našej školy a dôstojne prispeli do vienka osláv tohto významného výročia budovania slobody a demokracie v našej spoločnosti, ktoré v konečnom dôsledku umožnili vznik demokratickej Slovenskej republiky 1. januára 1993 a jej neskoršiu integráciu do európskych a atlantických štruktúr.
Zapísala: PhDr. Erika Bačová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album 35. výročie Nežnej revolúcie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album 27.11.2024 - Školstvo v smútku – Protest v čiernom.
Dňa 25. novembra 2024 sa žiaci 1. A, 2. A, 3. A a 4. A zúčastnili divadelného predstavenia „Perníková chalúpka“ v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi.
Túto rozprávku poznáme všetci. Lenže v tejto Perníkovej chalúpke sme sa okrem Janka a Marienky zoznámili aj s inými rozprávkovými postavami. Dozvedeli sme sa, že perníky, z ktorých vzniká perníková chalúpka, v skutočnosti pečie Cukrár Figaro. Ukázali nám, ako zlá Ježibaba lesná kropí rastlinky Smrťobyľom, aby ich včely nemohli opeľovať a aby mala med len pre seba. Ježibabe pri tom pomáhal lenivý Kocúr Cico a celým príbehom nás previedla nezbedná Včielka Kája. Naučili sme sa, ako treba ochraňovať našu Zem pred Smrťobyľom, že zlo plodí len ďalšie zlo a že v jednote je sila. A k tomu sme si navyše parádne zaspievali.
Divadelné predstavenie bolo vtipné a zaujímavé, žiakom sa veľmi páčilo.
Zapísala: Mgr. Mária Čechová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Divadelné predstavenie Perníková chalúpka.
Každý rok sa naša škola zapája do súťaže Hovorme o jedle. Súťaž je zameraná na zvyšovanie povedomia o potravinách, dobrých stravovacích návykoch, zdravom životnom štýle a ochrane životného prostredia.
Súťaž prebieha v rôznych kategóriách. Naši žiaci sa zapojili do výtvarnej a literárnej súťaže. V literárnej súťaži sa podarilo uspieť Laure Balogovej, žiačke IX.A triedy, s literárnou prácou pod názvom "Pole a ja", pod vedením pani učiteľky Mgr. Magdalény Ferencovej. Žiačka sa úspešne zaradila do víťaznej desiatky ocenených žiakov vo svojej kategórii. K úspechu jej srdečne blahoželáme!
Poďakovanie patrí aj všetkým zúčastneným žiakom a ich pedagógom, ktorí ich na súťaž pripravovali.
Zapísala: Mgr. Jana Miklušová - koordinátor Zdravia v školách
Literárna súťaž: „Na čo sú nám polia, sady“
Súťaž organizovaná v rámci XII. ročníka týždňa Hovorme o jedle (od 14. do 18. októbra 2024)
Vynikajúci výsledok dosiahla naša žiačka, Laura Balogová, žiačka IX. A triedy, pod vedením svojej triednej pani učiteľky a slovenčinárky Mgr. Magdalény Ferencovej, keď jej práca „Pole a ja“ sa umiestnila medzi najlepšou top päťkou vo svojej kategórii spomedzi 205 účastníkov. Laura súťažila v II. kategórii (žiaci 7. - 9. ročníka) a napísala krásne rozprávanie s prvkami umeleckého opisu. Pomerne dlhé rozprávanie je plné hlbokých myšlienok, krásy prírody, kolobehu času, dôležitosti rastlín a zvierat, tak potrebných polí, že si to mnohí ľudia ani neuvedomujú. Príbeh je odkazom nám všetkým, že si máme všetko živé okolo nás vážiť. Časté návštevy – prechádzky okolitej prírody boli určite inšpiráciou autorky aj pri písaní tohto rozprávania.
Organizátormi súťaže bola Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách n.o. pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význam pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť.
Túto súťaž každoročne organizuje v našej škole pani učiteľka Mgr. Jana Miklušová - koordinátorka činnosti Zdravie v školách, za čo jej patrí veľká vďaka.
Dňa 22. novembra 2024 v Bratislave sa konalo slávnostné vyhodnotenie výsledkov XII. ročníka týždňa HOVORME O JEDLE. Cenu si osobne so svojimi rodičmi bola prevziať aj Laura. Zároveň bola vybratá spomedzi víťazov literárnej súťaže aj na prečítanie svojej práce pred publikom. Veľmi sme sa potešili, že práve jej práca mohla zaznieť z jej úst na tomto slávnostnom vyhodnotení výsledkov a odovzdaní cien. O tom nás informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Mgr. Jana Holéciová milým mailom.
Ďakujeme Laura Balogovej, žiačke IX. A triedy, za vynikajúcu reprezentáciu školy prostredníctvom napísania neobyčajného príbehu a prajeme jej, aby aj ďalej písala a rozvíjala svoj neobyčajný talent.
Zapísala: Mgr. Magdaléna Ferencová, učiteľka
Laura-Balogova-sutazny-prispevok.docx
Zoznam-pozvanych-hosti_literarna-sutaz-NA-CO-SU-NaM-POLIA-SADY.docx
Do fotogalérie bol pridaný nový album Hovorme o jedle.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský e-shop.
Tak aj na takéto otázky dostali naši žiaci odpoveď. A to nielen na hodinách biológie, ale aj na besede, ktorá bola venovaná včelám 22. novembra 2024.
O včelárstve nám prišla porozprávať pani učiteľka Mgr. Beátka Semanová, ktorá sa vo svojom voľnom čase venuje včelárstvu. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavostí o živote včiel a ich význame pre človeka. Vysvetlila im prácu včelára, ale aj včiel. Priniesla so sebou rôzne pomôcky, ktoré sú pri práci včelára potrebné a vysvetlila im ich použitie. Žiaci mali možnosť vidieť aj produkty včiel, ako napríklad peľ, med, vosk, propolis. A samozrejme sa beseda nezaobišla bez ochutnávky medu.
Ďakujeme pani učiteľke Semanovej za jej čas, ktorý nám venovala a obohatila nás svojimi vedomosťami.
Zapísala: Mgr. Jana Miklušová - koordinátor projektu Zdravie v školách
Do fotogalérie bol pridaný nový album Prečo sú včely dôležité a aký majú vplyv na zdravie človeka?.
Dňa 21. novembra 2024 sa v priestoroch našej školy uskutočnil už 35. ročník školského kola jazykovej súťaže - Olympiáda v anglickom jazyku.
Štvrtkového jazykového popoludnia sa v školskej knižnici zúčastnili nielen ostrieľaní deviataci, ôsmaci a siedmaci, ale aj žiaci piateho a šiesteho ročníka. Jazyková súťaž prebiehala v príjemnej atmosfére, počas ktorej mali žiaci jedinečnú príležitosť otestovať si svoje jazykové znalosti v dvoch častiach - v písomnej, do ktorej bolo zahrnuté čítanie s porozumením, počúvanie, používanie slovnej zásoby či gramatiky a v ústnej, kde žiaci opisovali obrázok a konverzovali so skúšajúcimi na stanovenú tému. Plynulá komunikácia a pohotové reakcie nasvedčovali, že pre mnohých našich žiakov je angličtina nielen vyučovacím predmetom, ale doslova i koníčkom. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, pričom v nižšej kategórii 1A sa na prvom mieste umiestnil Dávid Haľko z 5.A triedy. V náročnejšej kategórii 1B si prvenstvo vybojoval deviatak Filip Ferenc. Obaja žiaci postupujú na okresné kolo do Gelnice, ktoré sa uskutoční v priebehu januára budúceho roka.
Zapísala: JUDr. Radka Ščurková, vedúca PK CJ
Do fotogalérie bol pridaný nový album Olympiáda z anglického jazyka - školské kolo.
Dňa 21. novembra 2024 sa v priestoroch ZŠ Gelnica uskutočnilo okresné kolo 15. ročníka Technickej olympiády.
Technická olympiáda je súťaž určená žiakom 5. – 9. ročníka základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií, ktorá vyhľadáva nadaných mladých ľudí v oblasti techniky a svojím obsahom ich motivuje k tvorivej technickej činnosti. Aj tento rok sme prišli zo súťaže s diplomami. Nie je to ľahká súťaž, žiaci tu musia predviesť okrem teoretických poznatkov aj svoje pracovné zručnosti.
Zo školského kola v kategórii B (žiaci 5. až 7. ročníka) na okresné kolo postúpil Filip Papcun (VII. A), ktorý obsadil 1. miesto a postupuje do krajského kola. Srdečne blahoželáme. V kategórii A (žiaci 8. a 9. ročníka) súťažili dvojice. Naši žiaci v zložení Pavol Kurilla (IX. A) a Matej Kožár (XI. A) skončili na peknom 3. mieste. Na súťaž ich pripravoval Ing. Jozef Nalevanko.
Zapísal: Ing. Jozef Nalevanko, učiteľ
Do fotogalérie bol pridaný nový album Technická olympiáda - okresné kolo.
SHMÚ alebo aj Slovenský hydrometeorologický ústav sme my, žiaci – VI. A, VII.A a VII.A triedy navštívili 20. novembra 2024.
Vedeli ste, že meranie sa vykonáva o 7:00, 14:00 a 21:00 hod.? Alebo, že na Slovensku máme 99 staníc a 340 dobrovoľných staníc ?
Ani my nie, ale po prednáške pani Hlavatej, ktorá nás preniesla do sveta meteorológie a ukázala, aká je práca meteorológa zaujímavá a zároveň náročná, budeme tieto zaujímavosti vedieť.
Dozvedeli sme sa veľa nových informácií. Napríklad o dobrovoľníkoch, ktorý majú na svojom pozemku hydrometeorologickú stanicu a zaznamenávajú všetky potrebné údaje o počasí, ale aj o pracovníkoch, ktorý pracujú na týchto staniciach v horách, kde je k nim ťažký prístup.
Myslíme si, že táto práca nie je vôbec jednoduchá, pretože pracovníci musia zdolávať náročný terén dvakrát denne bez ohľadu na to, aké je počasie. Po skončení prednášky nám košické daždivé počasie nedovolilo obzrieť si zariadenia na meranie počasia, ktoré sa nachádzajú v záhrade tejto budovy.
Ďakujeme pani učiteľkám a SHMÚ, že sme mohli spoznať ich prácu.
Zapísali: žiaci VI. A, VII. A a VIII. A
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia v SHMÚ Košice.
Naši žiaci sa v dňoch 14. novembra 2024 a 15. novembra 2024 zúčastnili okresného kola vo florbale starších žiačok a žiakov. Miestom konania bola ŽS Gelnica.
Dievčatá skončili s bilanciou 2 víťazstvá, 1 remíza a 3 prehry, obsadili konečné 4. miesto zo 7 družstiev. Družstvo dievčat tvorili: Alexandra Lisá, Dominika Šarisková, Kristína Čarnoká, Liliana Brutovská, Aneta Vaščáková, Alica Tomášová.
Chlapcom sa po 3 víťazstvách a 1 prehre smolne nepodarilo postúpiť zo základnej skupiny a obsadili konečné 5. miesto z 10 zúčastnených družstiev. Družstvo chlapcov tvorili: Matej Kožár, Mattiás Papcun, Pavol Kurilla, Viliam Žiga, Ladislav Tulej, Dominik Zimmermann, René Tulej.
Dievčatám a chlapcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a ich športové výkony. Základnej škole a centru voľného času v Gelnici ďakujeme za výbornú organizáciu podujatia. V prílohe prikladáme výsledky a fotogalériu podujatia.
Zapísal: Mgr. Jozef Baluch, učiteľ
Do fotogalérie bol pridaný nový album Okresné kolo vo florbale žiakov a žiačok.
Organizovanie školskej súťaže o významnej literárnej osobnosti je v našej škole každoročnou tradíciou.
Minulý školský rok to bola poetka, autorka literatúry pre deti a mládež a prekladateľka Máša Haľamová, ktorá necelých tridsať rokov žila vo Vysokých Tatrách. Po maturite odišla pracovať ako úradníčka do Nového Smokovca, neskôr sa tam vydala za pľúcneho lekára Jána Pullmana a s výnimkou ročného študijného pobytu v Paríži žila na Štrbskom Plese až do mužovej predčasnej smrti. Súčasťou školskej súťaže Čo vieme o Maši Haľamovej bola literárno-turistická vychádzka na Štrbské Pleso, k jej domu, v ktorom žila a tvorila nielen prírodnú poéziu. Kvôli rôznym okolnostiam sa nám túto preloženú akciu podarilo uskutočniť 13. novembra 2024 s triedami VII. A a VIII. A. Mali sme možnosť zažiť Tatry v celej svojej kráse s rýchlou zmenou počasia a prečítať si ukážky jej tvorby na mieste, kde ich sama písala. Žiaci okomentovali túto akciu ako veľmi vydarenú, zdravú, literárnu, náučnú, príjemnú. Spokojní sme sa večer šťastne vrátili domov. Žiakov na šk. akcii sprevádzali učiteľky SJL PaedDr. Monika Čechová a Mgr. Anna Kaprálová.
Zapísala: PaedDr. Monika Čechová, učiteľka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Literárno-turistická vychádzka na Štrbskom Plese.