Záujmové útvary 2021 - 2022 Záujmové útvary 2020 - 2021 Záujmové útvary 2019 - 2020 Záujmové útvary 2018-2019 Školský poriadok CVČ Výchovný program CVČ Prevádzkový poriadok CVČ

Záujmové útvary 2021 - 2022

Záujmové útvary_2021_2022.docx

Záujmová činnosť žiakov v krúžkoch sa v školskom roku 2021-2022 riadi regionálnym semaforom podľa farby okresu.

Popis záujmových útvarov

Všestranko (Mgr. Lenka Gengeľová)

Na krúžku Všestranko sa žiaci učili rozvíjať zručnosť a fantáziu. Pracovali s rôznym materiálom, učili sa vyrábať výrobky z prírodných a odpadových materiálov. Precvičovali si zručnosť prostredníctvom manipulácie s materiálmi. Práca rôznymi technikami ako aj s pracovnými postupmi umožnila rozvíjať ich tvorivosť. Výsledkom vždy boli estetické detské výtvory.

FOTOGALÉRIA

Mixáčik (Ing. Jozef Nalevanko)

Náplň práce krúžku tvorili činnosti, ktoré sú zamerané na všestranný rozvoj osobnosti žiakov. Pri výbere aktivít sa zohľadňovali záujmy žiakov, ich schopnosti, možnosti a dostupnosť materiálu. Časť hodín práce krúžku bola  venovaná oddychu – sledovanie DVD, čítanie slovenských ľudových rozprávok. Počas nepriaznivého počasia sa deti hrali v miestnosti veselé zábavné hry, spoločenské hry, tanečné hry pri hudbe, hry s legom. Učili sa vytvoriť si voľný program vo voľnom čase - športom a náučnou zábavou. Rozvíjali si telesnú zdatnosť, technickú zručnosť, fantáziu, tvorivosť. Deti sa hrou učili začleniť  do kolektívu.

Historický (PhDr. Erika Bačová)

Cieľom činnosti historického krúžku v školskom roku 2021/2022 bolo prehlbovanie a upevňovanie vedomostí v kontexte historického poznania. Účelom bolo lepšie pochopenie jednotlivých historických udalostí, osobností, významných medzníkov dejín, priblíženie histórie nášho bohatého regiónu Spiš, predstavovanie jednotlivých významných historických objavov v kontexte ich prínosu pre spoločnosť a ľudstvo, tvorba individuálnych projektov na aktuálnu tému či využívanie regionálnej literatúry. Zároveň sme si priblížili dôležité a významné výročia v danom šk. roku a to tvorbou násteniek a tematických výstav v priestoroch našej školy. Svoju pozornosť sme sústredili aj na priblíženie dôležitej a významnej práce a poslanie historika zaoberajúceho sa našou minulosťou, predstavili sme si pomocné vedy historické (numizmatika, archivistika, genealógia, heraldika, diplomatika, sfragistika), jednotlivé historické pramene. Žiaci spoznali významné historické mapy pochádzajúce z jednotlivých období. Súčasťou historického krúžku bolo aj čítanie z knihy Richnavské poviedky- príbehy z obce Richnava. Nakoľko historický krúžok navštevovali žiaci z marginalizovaných rómskych komunít, svoju pozornosť sme venovali aj priblíženiu minulosti a spôsobu osídľovania neďalekej osady Ružakovec. Zároveň sme spoločne realizovali exkurziu Múzea Spiša, najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku a ďalšie významné historické pamiatky, ktorá viedla k lepšiemu spoznaniu nášho regiónu Spiš a prispela do vienka ich historického poznania.
Naše spoločné stretnutia na historickom krúžku viedli nielen k spoznávaniu histórie, ale aj k utužovaniu vzťahov v kolektíve a prispelo k prospešnému a aktívnemu tráveniu času po vyučovaní.

FOTOGALÉRIA

Jazykovo-literárny (Mgr. Monika Čechová ml.)

Cieľom Jazykovo-literárneho krúžku v šk. roku 2021/2022 bolo prostredníctvom rozmanitých aktivít rozvíjať:
•    pohyblivosť artikulačných orgánov (pery, jazyk, podnebie),
•    slovnú zásobu,
•    súvislé vyjadrovanie,
•    zreteľnú a správnu výslovnosť,
•    gramatickú správnosť hovorených prejavov,
•    schopnosť počúvať s porozumením,  čitateľskú gramotnosť,
•    kreativitu,
•    pozitívny vzťah k slovenskému jazyku a literatúre.
V rámci krúžku si žiaci rozvíjali svoje jazykové, literárne, komunikačné  a tvorivé zručnosti, ale i zručnosti potrebné pre prácu s počítačom, tabletom a internetom. Na spestrenie krúžku sme využívali aj zvukové nahrávky rozprávok, hrané a kreslené rozprávky slovenských i svetových autorov, dramatizácie niektorých jednoduchších literárnych textov, prácu s počítačom a internetovými slovníkmi a prezreli sme si archív školských kroník.

FOTOGALÉRIA

Matematický (Mgr. Anna Gregová)

Matematický záujmový útvar navštevovali žiaci deviateho ročníka. Zameraný bol na opakovanie učiva matematiky ZŠ, prípravu žiakov na testovanie 9 a prijímacie skúšky na stredné školy. V priebehu školského roka si žiaci zopakovali všetky témy potrebné k úspešnému zvládnutiu testov. Pravidelným vypracovávaním pracovných listov a cvičných testov získavali zručnosti v riešení úloh, používaní kalkulačky a zároveň rozvíjali logické myslenie.

Vybíjaná (Mgr. Vladimír Koňak)

Krúžok navštevovali rómske dievčatá zo VII. B a VI. B triedy. Činnosť krúžku bola prerušovaná podľa pandemických opatrení. Krúžok navštevovali žiačky sporadicky, podľa účasti na školskom vyučovaní. Spolu bolo v krúžku 12 dievčat. Z toho jedna odišla do zahraničia a tri žiačky navštevovali krúžok dosť málo. Niekoľkokrát sa zúčastnili aj žiačky, ktoré neboli v krúžku zapísané. Činnosť bola zameraná na rozvoj telesných schopností so zameraním na výbíjanú. Na záver môžem konštatovať, že činnosť krúžku prebiehala podľa plánu a cieľ bol splnený.

FOTOGALÉRIA

Poznaj svoj rodný kraj (Ing. Lýdia Ondášová)

Krúžok navštevovali žiaci V. A a VI. A triedy. Z dôvodu pandemických opatrení  činnosť krúžku prebiehal v mesiacoch apríl – máj. V rámci turistickej vychádzky sme navštívili  blízke okolie, Tatry: Hrebienok, Rainerovú útulňu, Štrbské pleso.

FOTOGALÉRIA

Basket (Mgr. Anna Rigdová)

Krúžok navštevovali žiaci VIII. A triedy / 11 žiakov /. Činnosť krúžku bola prerušovaná vplyvom pandemických opatrení. Žiaci zdokonaľovali svoje pohybové a vedomostné schopnosti v basketbale. Okresné kolo sa v tomto školskom roku nekonalo pre pandémiu. Činnosť krúžku prebiehala podľa stanoveného plánu.