Utorok 20. 2. 2018

Ilona Pokutová (0. D)

Čo nás čaká ...

Čriepky minulosti

Fašiangy je obdobie od Troch kráľov až do polnoci Popolcovou stredou. Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb, ktoré sprevádzali početné hry a zábavy. Mládenci chodili v dedine po domoch s harmonikou a jeden bol prezlečený za cigánku, nosil tzv. hejno. Bola to palica podobná ražňu, na ktorú im domáci napichovali slaninu, klobásy a dostávali i vajíčka. Potom si mládenci v jednom dome urobili hostinu. Bolo to vyvrcholenie zábav pred 40 dňovým pôstom, obdobie veselosti, hojného jedenia, pitia. Bolo zvykom piecť pankušky. Posledné tri dni pred pôstom sa nazývali ostatne fašengy. V tieto dni boli tanečné zábavy pre mládež až do fašiangového utorka, do polnoci.

Zdroj: Dejiny Kluknavy, kapitola Ľudová kultúra, autor Ing. Peter Cenký

• Výstava výtvarných prác "Vesmír očami detí" (12. február - 23. február)

Spišké osvetové stredisko organizovalo v školskom roku 2017/2018 výtvarnú súťaž s názvom "Vesmír očami detí 2018". Do súťaže sa zapojilo veľké množstvo žiakov našej ZŠ, z ktorých sme vybrali dvadsať výtvarných prác. Ocenená 2. miestom bola žiačka IX. A triedy Eva Hvizdošová so svojou prácou "Vesmírna párty".

Ostatné práce sú vystavené v týchto dňoch na chodbe I. pavilónu našej základnej školy.

Zapísala: Marta Vodová, vychovávateľka

• Deň 14. február 2018 sa v našej škole niesol v duchu lásky, úprimnosti a tolerantnosti prostredníctvom aktivity ,,Valentínska pošta."

Žiaci mali možnosť vhadzovať do pripravenej valentínskej schránky poštu pre svojich spolužiakov, kamarátov a učiteľov. Valentínky z V. A triedy poštu roztriedili a doručili príslušným adresátom. Tejto obľúbenej aktivite sa všetci tešili a zároveň si spríjemnili sviatok sv. Valentína.

Zapísala: Mgr. Janka Čurillová, učiteľka

Do galérie Valentínska pošta boli pridané fotografie.

• Dňa 8. februára 2018 sa v našej škole uskutočnil 64. ročník súťaže pod názvom Hviezdoslavov Kubín.

Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti umeleckého prednesu, recitačných kolektívov a divadiel poézie na Slovensku. Ide o celoštátnu postupovú súťaž a prehliadku umeleckého prednesu poézie a prózy, tvorby recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže i dospelých. Hlavným cieľom súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast kolektívov a jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti umeleckého prednesu.

• Základná škola, Kluknava 43
    Kluknava 43